Malatya Kanalboyu

Malatya Kanalboyu

Malatya Kanalboyu

Malatya Kanalboyu. Malatya dondurma yeme mekanı. Kışın ise sıcak çayın içildiği mekan. Anadolu topraklarının her karışında ayrı ayrı yaz akşamlarının serinliğini bir külah dondurmada. Serin bir yudum çeşme suyunda ve çocuklarınızı gönül rahatlığıyla oynatabileceğiniz oyun parkında. Soğuk kış akşamlarını ısıtan 1 bardak demli çayı da, evcil dostlarınızla çıkabileceğimiz ufak yürüyüşleri de, bulutların şehre inmesi gibi etrafı kaplayan enfes kar manzarasını da bulabilirsiniz. 4 mevsim tüm bu güzellikleri ise, bir tek doğanın Malatya’ya bahşettiği kanalboyunda görebilirsiniz.

Tavsiye yazı: Malatya Levent Vadisi >>>

Malatya Kanalboyu, Malatya’nın en çok yürüyüş yapılan merkezlerinden birisidir. Hem kışın hem de yazın vatandaşlar için vaz geçilmez bir mekan. Yazın özellikle dondurma yemek ve yürüyüş yapmak isteyenlerin uğrak yeri.

Kaynak: Malatya Belediyesi

Yazar Eşref Bolukçu

Malatya Tanıtım

Malatya, eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun geçit veren kavşak noktasındadır. Doğuda en eski ulaşım yolu; Malatya-Sivas üzerinden Erzurum’a, oradan da Kafkasya’ya uzanan yoldur. Buna, Karasu Aras yolu da diyebiliriz. Öte yandan Güneydoğu’ya, Malatya ve Diyarbakır üzerinden Mezopotamya’ya uzanan yol önemlidir. Malatya’dan doğuya doğru Murat, Karasu Van Gölü diğer tabii bir önemli yoldur. Diğer önemli bir yol ise Güneyden gelip Malatya’da düğümlenen Malatya – Kahramanmaraş arasında Torosların çok kesif göründükleri bir sahada, akış yönleri farklı vadilerin takip ettiği tabii bir koridor boyunca uzanmaktadır. Güneyde dağlar arasında açılmış bir başka yol, Adıyaman üzerinden Urfa’yı Malatya’ya bağlamaktadır. 

elirtilen yollar, Malatya’da birleşerek kuzeyde Kafkasya’ya, güneyde Çukurova, Mezopotamya ve Suriye’ye, batıda Ege sahillerine, doğuda İran ve uzak doğuya kadar uzanmaktadır. Bu yollar, Akad İmparatoru Sargon zamanından beri işlemekteydi. Hititler zamanında da işlemekte olan bu yoldan Hitit Krallarının geçerek Anadolu üzerindeki devletlerle savaştığı bilinmektedir. Hitit Kralı Şuppililiuma ‘nın bu yoldan geçerek Aşağı Fırat boylarına indiği, dolayısıyla Malatya civarında Fırat Nehrini geçtiği kaynaklarca belgelenmektedir. Bu yolun Kayseri Kültepe’den başlayarak, Gürün Darende Malatya Samsat üzerinden Urfa’ya vardığı buradan da ikiye ayrılarak Gargamış ve Halep’e, diğerinin de Nusaybin üzerinden doğuya Asur ve Babil’e gittiği tahmin edilmektedir. Mezopotamya ile Anadolu arasındaki ticaret ve kültür alışverişinin bu yol üzerinden yapılması, Malatya’nın tarihi ve kültürel önemini artırmıştır. Kaynak: www.malatyakultur.com

(Visited 6 times, 1 visits today)

1 thought on “Malatya Kanalboyu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir